Oświetlenie – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego oświetlenia to nie lada wyzwanie. Zarówno lampy wiszące, jak i stojące pełnią w pomieszczeniach dwie podstawowe funkcje: użytkową oraz ozdobną. Planując rozmieszczenie oraz rodzaj lamp warto najpierw zdecydować jakie funkcje będą pełniły, z jakiego materiału mają być wykonane oraz jaki styl wnętrz preferujemy. Rodzaj oświetlenia powinien być również dopasowany do pomieszczenia. Jak? W sypialni powinno dominować ciepłe światło, które doda jej klimatu. W kuchni na przykład, stworzenie dobrych warunków oświetlenia znacznie ułatwi wykonywanie wielu czynności na blatach kuchennych. Decydując się na oświetlenie w stylu glamour nie trzeba rezygnować z przyciągającej wzrok stylistyki, żeby móc cieszyć się prawidłowym oświetleniem, które zapewnia czytelność oraz jasność przestrzeni. Jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego oświetlenie? Bardzo duże.

Znaczenie doboru odpowiedniego oświetlenia.

Pierwsza i najważniejsza rola lamp to dawanie odpowiedniej ilości światła. Każde pomieszczenie wymaga innego natężenia światła. Podczas odpoczynku, na przykład oglądania telewizji, nie potrzebujemy takiego natężenia, jak na przykład podczas czytania lub pracy na komputerze. Dlatego też tak ważne jest nieograniczanie się do jednego punktu oświetlenia w takich pomieszczeniach jak salon. Doskonale sprawdzą się dwa rodzaje lamp – wisząca oraz stojąca, wybierając tą drugą można zdecydować się na model podłogowy lub stołowy. Wybór powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Należy również pamiętać, że światło powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Decydując się na kilka rodzajów oświetlenia, nie można zapomnieć o energooszczędnych żarówkach. Reasumując, dobór odpowiedniego oświetlenie ma bardzo duży wpływ zarówno na zdrowie, w tym wzrok oraz wydajność pracy. Odpowiednio dobrane bowiem wpływa na skupienie oraz produktywność. Znacznie ułatwia również wykonywanie wielu czynności.

Względy estetyczne – oświetlenie jako element wystroju wnętrza.

Wybór odpowiedniego oświetlenia doskonale wpływa na wystrój pomieszczenia. Obecnie lampy pełnią nie tylko funkcję użytkową ale również ozdobną. Odpowiednio dobrana lampa może dodać każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Wybierać można wśród różnych materiałów, między innymi szkła, metalu, drewna. Lampy podłogowe doskonale będą prezentowały się w większych wnętrzach – na przykład otwartym salonie. Zwieńczone przyciągającymi wzrok, dopracowanymi do perfekcji detalami, lampy stołowe doskonale sprawdzą się na korytarzu oraz w sypialni. Modele w stylu glamour dodadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Warto pamiętać, że decydując się zarówno na oświetlenie wiszące, jak i stojące nie trzeba trzymać się jednego modelu. Warto zestawiać ze sobą różne materiały. Stojąca lampa w stylu buduarowym, będzie idealnie współgrała z wiszącą lampą kryształową. Drewno natomiast będzie perfekcyjnym uzupełnieniem modeli wykonanych ze stali w czarnym kolorze.