Popularność regałów rośnie w bardzo dużym tempie, a każdego roku sprzedaje się ich coraz więcej. Ten fakt nie powinien dziwić, jako że meble te mają wiele zalet, których próżno szukać w innych elementach wyposażenia wnętrz. W obliczu stopniowego odchodzenia do lamusa kojarzących się z minionymi już czasami meblościanek, zainteresowanie regałami będzie wyłącznie rosnąć. Przyjrzyjmy się, dlaczego są one tak pożądaną częścią umeblowania mieszkania.
Meblościanki, przez wiele dekad będące nieodłącznym elementem wyposażenia polskiego mieszkania, dysponowały pewną zaletą, która zapewniała im sympatię ludzi. Ową zaletą była ich użyteczność, bo w tego typu meblach znajdowało się bardzo dużo miejsca na przechowywanie wszelkiego rodzaju przedmiotów, od książek, przez ubrania, po zwyczajne bibeloty. Jednakże wraz z nadejściem nowych czasów, zmieniły się potrzeby ludzi, od teraz nakierowane w większej mierze na estetykę. Dlatego regały stopniowo wypierają meblościanki, bo dysponują taką samą, a czasem nawet większą pojemnością, prezentując się przy tym znacznie lepiej.
Najbardziej charakterystyczną, a zarazem dość oczywistą cechą regałów jest duża liczba półek. Można na nich trzymać w zasadzie wszystko — pozostaje to kwestią indywidualną. Wspomniano już o literaturze czy niezobowiązujących ozdobach do mieszkania, ale tego rodzaju meble wyróżniają się dużą uniwersalnością, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich w różnych pomieszczeniach. Jeśli zatem regał znajduje się w sypialni dziecka, może ono ustawiać na nim swoje zabawki, w kuchni zaś na półkach znajdzie się miejsce dla przypraw albo zapasów.
Popularność regałów wynika również ze wspomnianej już wcześniej różnorodności stylistycznej, mogącej zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wygląd mebli należy dostosować do pomieszczenia, w którym będą się znajdowały, co oczywiście zawsze należy brać pod uwagę, ale w przypadku regałów szczególnie. Ze względu bowiem na swoją wszechstronność i możliwość umieszczenia w różnych pokojach, warianty dopasowania stylistycznego umeblowania zwiększają się. W pokoju dziecięcym na przykład najlepiej mogą sprawdzić się tradycyjne, drewniane regały, zaś salon to miejsce raczej dla nowoczesnych. Szczególnie ciekawe są takie meble, w których półki są pochylone, wyglądające trochę jak poprzewracane. Dodają one specyficznej dynamiki całemu pomieszczeniu oraz stanowią oryginalną dekorację całości. Z bardziej interesujących można też wymienić regały, gdzie półki przypominają platformy umieszczone naprzemiennie, raz z lewej, raz z prawej. To również może okazać się niezwykłą wartością dodaną do wyglądu wnętrza.
Wspomniano już, że regały cechuje niemal niespotykana wśród innych rodzajów umeblowania wszechstronność. Można je umieszczać w różnych pokojach i w każdym z nich doskonale będą spełniały swoją funkcję. Na tym jednak nie koniec. Dość często spotykaną praktyką jest bowiem używanie obszernych regałów jako swego rodzaju ściany działowej. Kiedy dysponuje się dużym pomieszczeniem, które chce się rozdzielić bez konieczności przeprowadzania remontu, idealnym rozwiązaniem okazuje się właśnie regał. Umiejscowienie go w odpowiednim miejscu pozwoli na łatwe zarządzanie przestrzenią mieszkania. Na przeciwnym biegunie sytuują się zaś meble wąskie, które da się umiejscowić w małych pomieszczeniach albo wypełnić nimi wnęki. Nie będzie to jednak zwyczajne wypełnienie, jako że, oczywiście, regał pełen jest półek gotowych do dodatkowego zagospodarowania.
Regały pozostają więc jednym z najbardziej wielofunkcyjnych typów umeblowania. Znakomicie sprawdzają się w dowolnym pomieszczeniu, nie tracąc ani na funkcjonalności, ani stylistyce. A wariantów tej ostatniej jest do wyboru naprawdę sporo, począwszy od tradycyjnych półek, po designerskie, nowoczesne regały. Nic zatem dziwnego, że ten rodzaj wyposażenia wnętrz cieszy się rosnącym uznaniem i znajduje swoje miejsce w coraz większej liczbie mieszkań.