Okrągły stół - plusy i minusy


Dzisiaj pochylimy się nad tematem wystroju do salonu czy kuchnii. Skupimy się na meblu, który jest nieodłącznym elementem prawie każdego pomieszczenia. Przed zakupem stołu warto się zastanowić nad odpowiednim kształtem. Do jakich pomieszczeń pasuję najabardziej? Ile osób pomieści?  Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
 

Stare powiedzenie brzmi: " okrągły stół pomieści wiecej ludzi " . Nie jest to jednak do końca prawda. Pomimo, iż łatwiej dostawić wiecej krzeseł do stołu okrągłego, należy pamiętać o aby zachować komfort siedzenia przy jedzeniu. Standardowo przyjmuję się, że każda osoba przy stole powinna mieć co najmniej 60cm powierzchni dla siebie. Jeśli miejsca jest mniej, grozi to trącaniem się łokciami co zmaczie utrudnia spożywanie posiłku.Przy wyborze odpowiedniego stołu warto zwrócić uwagę na metraż i kształt pokoju w którym ma się znaleźć. Może się zdażyć, że model, który się nam spodobał nie będzie odpowiednio wyglądał w naszym pomieszczeniu. Ogrągłe stoły idealnie spełniają swoją funkcję we wnętrzach mniejszych i kwadratowych. Dzięki temu nie wpłyniemy znacznie na proporcję wnętrza.


W przypadku gdy decydujemy się na ten mebel do kuchnii warto pamiętać, że najlepiej pasuję w momencie gdy ma pomieścić nie wiecej niz 6 osób. Przy większej liczbie osób stół musiałby mieć naprawdę dużą średnicę, przez co straciłby swoją funkcjonalność. Chodzi to głównie o problem przy sięganiu do półmisków czy o zwykłą rozmowę przy stole. Im większa odległość tym coraz głośniejsze dyskusję.

A to przecież okrągły stół ma pomoć przy rozmowach i zaciskaniu rodzinnych wiezi. Dlaczego? Ponieważ wszystkie osoby zwróconę są do siebie twarzami. Sprzyja to prowadzeniu konwersacji, nikt nie czuję się odosobniony.PLUSY:
- Wystarczy jedna odpowiednia lampa do oświetlenia całego stołu.
- Jeśli posiadasz dzieci, brak kantów powinien być dodatkową korzyścią.
- Świetnie sprawdza się przy nieprzystej ilości krzeseł

MINUSY:
- Jest mniej poręczny niż kwadratowy.
- Znacznie gorzej spełnia się w roli blatu "roboczego". Zarówno przy gotowaniu jak i pracy przy komputerze bardziej funkcjonalne są stoły " z kantami "