Jak odpowiednio wybrać meble biurowe?

Meble biurowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do biur, ale nie znaczy to, że znajdują zastosowanie wyłącznie w firmach. Gabinety stają się bowiem nieodłączną częścią wielu mieszkań, niezależnie od tego, czy służą do wykonywania pracy w domu, czy do spraw zupełnie prywatnych. Odpowiedni wybór mebli biurowych ma ogromne znaczenie, jako że przebywanie w dowolnego rodzaju biurze wiąże się z wieloma godzinami spędzanymi w jednej pozycji. Jak zatem dobrać je tak, by z jednej strony odpowiadały nam stylistycznie, a z drugiej nie wpływały negatywnie na zdrowie?

Praca biurowa a zdrowie

Przebywanie w pozycji siedzącej przez zbyt długi czas nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Jednocześnie negatywne skutki potęgowane są przede wszystkim przez zły dobór mebli biurowych i nieodpowiednie ich użytkowanie. Zacznijmy od samego biurka. Jego blat powinien być na tyle wysoki, by komputer, przy którym mamy zamiar pracować, znajdował się mniej więcej na wysokości wzroku, a najlepiej odrobinę poniżej.

Jeżeli zaś nasze biurko nie będzie służyło do przesiadywania przed ekranem, to i tak musi być wygodne, żebyśmy nie byli zmuszeni do garbienia się ani wyciągania rąk w górę. Równie ważny jest wybór krzesła biurowego lub fotela obrotowego. Ma on niebagatelne znaczenie dla dobrostanu naszego kręgosłupa. Niewygodne, źle wyprofilowane, zbyt niskie lub wysokie siedzisko może uczynić szkodliwą nie tylko pracę zawodową, lecz także wykonywanie potencjalnie spokojnych i przyjemnych zajęć w warunkach domowych.

Biurka – proste i pojemne

Wyposażając zarówno zakład pracy, jak i domowy gabinet, czy nawet (a może przede wszystkim) pokój dziecka, które przecież także spędza sporo czasu przy biurku, należy koniecznie przyłożyć dużą wagę do odpowiedniego wyboru mebli biurowych. W większości przypadków można je podzielić na dwa typy:

  • proste stoły,

  • biurka z dodatkowymi szufladami/szafkami.

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Pierwszy wariant jest znacznie skromniejszy w wykonaniu i raczej nie sprawdzi się w przypadku osób używających w pracy dużej liczby przedmiotów. Drugi będzie odpowiedniejszy przy bardziej złożonych zadaniach albo po prostu dla tych, którzy potrzebują dużo miejsca do przechowywania różnych rzeczy.

Krzesła biurowe

Najpowszechniejszym wyborem w tej kategorii są oczywiście fotele obrotowe. Dają one ogromną swobodę do działania, a także przemieszczania, bo niemal zawsze są wyposażone w kółka. Ponadto takie siedziska zazwyczaj mają możliwość regulacji wysokości, dlatego też pozwalają skuteczniej zadbać o komfort i higienę pracy. Niektóre dysponują nawet podgłówkami, dzięki czemu korzystanie z nich staje się jeszcze przyjemniejsze i użyteczne dla zdrowia. Nie znaczy to jednak, że w porównaniu z nimi jako takie krzesła biurowe stoją na straconej pozycji. Przeciwnie, ze względu na giętką konstrukcję oparcia bardzo często okazują się znacznie wygodniejsze.

Wybór mebli biurowych jest zatem ważny nie tylko ze względu na funkcjonalność i poczucie estetyki, choć i one pozostają istotnymi kwestiami. Niezwykłą wagę ma również wygoda ich użytkowania, ponieważ praca w biurze często okazuje się długotrwała, wymagająca pozostawania w niezmiennej pozycji. Decydując się na zakup biurka i fotela bądź krzesła biurowego, trzeba zatem mieć na uwadze ich zaprojektowanie, by podczas korzystania z nich nie ucierpiało nasze zdrowie.