Fotele i szezlongi – wygoda w salonie

Jak solidnie wypocząć w salonie po ciężkim dniu? Trzeba choć na chwilę przegonić myśli o codziennych zmartwieniach, rozluźnić mięśnie, a przede wszystkim zagłębić się w wygodnym fotelu. Bez miejsca, w którym będzie można komfortowo ułożyć swoje ciało i pozwolić mu odpocząć trudno o prawdziwy relaks. Dlatego też niezbędnym meblem w każdym pokoju dziennym jest takie siedzisko, które sprawi, że nasz organizm przynajmniej przez kilka chwil będzie mógł się zregenerować. Jak zatem wybrać odpowiedni fotel do salonu? A może warto zaopatrzyć się w szezlong?

Jaki powinien być wygodny fotel?

Najważniejsze jest oczywiście to, by mebel, który zamierzamy kupić, był wygodny. Nie chodzi wyłącznie o komfort użytkowania, lecz także o nasze zdrowie. Nieodpowiedni fotel może wywołać wiele dolegliwości, takich jak:

  • skrzywienie kręgosłupa,

  • ból mięśni,

  • sztywność karku,

  • zmęczenie.

A przecież wszystkie powyższe przypadłości ma właśnie zniwelować. Dlatego właściwie dobrany fotel musi posiadać wygodne siedzisko i oparcie, najlepiej z zagłówkiem, na którym spocznie głowa. Dobrze jest też, gdy dysponuje podłokietnikami, choć nie jest to regułą. Ponadto, siadając na takim meblu, powinniśmy nieznacznie się w nim zagłębić, ale nie przesadnie. Odpowiednia twardość fotela ma decydujące znaczenie między innymi jeśli chodzi o dobrostan naszego kręgosłupa.Rodzaje foteli

Jak większość typów wyposażenia wnętrz fotele występują w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i kolorach. Podstawową kwestią pozostaje ich dopasowanie estetyczne do salonu, w którym się znajdą. Mogą być wykonane w stylu nowoczesnym lub wręcz przeciwnie, stawiać na tradycyjność i kojarzyć się ze stereotypowym (co nie znaczy, że negatywnym) wizerunkiem przytulnego pokoju dziennego.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie modernistyczne wnętrza mogą okazać sie fotele okrągłe. Przypominają one wielkie kule z wycięciem wypełnionym miękkim materiałem. Zwykle nie dysponują one zagłówkiem, ale same w sobie są niezwykle wygodne. Tym zaś, którzy chcieliby jeszcze bardziej zwiększyć poziom komfortu cechujący ich siedzisko, do gustu przypadnie zwłaszcza zestaw fotela z podnóżkiem —pozwala on bowiem relaksować się w pozycji półleżącej. Co więcej, wiele wariantów omawianego typu umeblowania posiada dodatkowe udogodnienia, jak na przykład kółka lub możliwość obracania siedziska.

Czy warto kupić szezlong?

Dla osób szczególnie ceniących sobie luksus i niebanalny styl bardzo atrakcyjne wyjście stanowi kupno szezlonga. Co to takiego? Jego nazwa pochodzi od francuskiego chaise longue i jest to niejako forma pośrednia pomiędzy fotelem, a kanapą. Posiada wydłużone siedzisko, na którym, podobnie jak podczas użytkowania podnóżka, można przybrać wygodną pozycję półleżącą. Owe leżanki posiadają charakterystyczne wezgłowia pozwalające na komfortowe oparcie się. Chociaż wielu mogą kojarzyć się z przepychem, szezlongi gwarantują niedostępne w innych rodzajach umeblowania możliwości odprężenia, a przy tym zwracają uwagę swoim nieprzeciętnym szykiem. I podobnie jak standardowe fotele, występują w najróżniejszych wzorach, barwach i postaciach.

Jeśli chcemy, by nasz salon był miejscem przyjemnego, regenerującego wypoczynku, koniecznie musimy zaopatrzyć się we właściwe meble. Takimi są wygodne fotele, które można dostosować zarówno do własnych potrzeb estetycznych, jak i funkcjonalnych. Szczególnie komfortową, a zarazem stylową alternatywą okazują się zaś szezlongi gwarantujące jeszcze skuteczniejszy relaks. Odpowiedni wybór mebli wypoczynkowych jest istotny również z innego powodu — od nich bowiem zależy często nasze zdrowie.