Konsole i toaletki to meble, które wielu mogą kojarzyć się z eleganckim wystrojem pałaców arystokracji sprzed wieków albo po prostu domami z minionych epok. Służyły one głównie kobietom, które potrafiły spędzać przy nich sporo czasu, poświęcając uwagę na pielęgnację swojej urody. Dziś jednak toaletki, konsole i niewielkie komódki wracają do łask, stanowiąc ciekawy dodatek do wyposażenia wnętrza.

Co to są toaletki i konsole?

Toaletkami nazywamy meble przypominające trochę niewielkie biurka. Ich przeznaczenie jest jednak zgoła inne. Zazwyczaj dysponują one licznymi, pojemnymi szufladami i szafkami, w których można przechowywać różne przedmioty. Z tego powodu cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem przez dziesięciolecia. Kobiety przechowywały w nich wszystko, co potrzebne do codziennego użytku, jak na przykład:

  • kosmetyki,

  • biżuterię,

  • przyrządy do higieny osobistej,

Dzięki temu można było bez trudu sięgać po potrzebne rzeczy na przykład podczas wykonywania lub zmywania makijażu, a także regularnej pielęgnacji.

Konsole są podobne, choć mają nieco inne zastosowanie. Przede wszystkim nie muszą posiadać szuflad na przechowywanie rzeczy, choć wiele z nich takowymi dysponuje. Zazwyczaj służą bowiem po prostu jako niewielkie stoliki, na których można stawiać wszelkiego rodzaju drobiazgi, jak choćby zdjęcia, doniczki czy bibeloty.

Gdzie powinna stać toaletka?

Zarówno toaletki, jak i konsole mają podobne zastosowanie, dlatego też najczęściej spotyka się je w sypialni, jako że wykorzystywane są przede wszystkim w funkcji kosmetycznej. Przechowuje się w nich wszak nie tylko przybory do makijażu, do których prawie każda kobieta chciałaby mieć szybki dostęp, odseparowany od innych, mniej intymnych części mieszkania. Toaletki służą też do trzymania w nich biżuterii, a nie ma bardziej bezpiecznego pomieszczenia w domu niż sypialnia. Konsole zaś mają nieco szersze zastosowanie jeśli chodzi umiejscowienie. Ich funkcja jest bardziej uniwersalna, dlatego równie dobrze mogą znaleźć swoje miejsce w pokoju dziennym, a zwłaszcza na przedpokoju. Konsole stojące w ostatnim z wymienionych pomieszczeń zazwyczaj dysponują dodatkowym udogodnieniem w postaci półki usytuowanej tuż przy podłodze. Umożliwia to wygodne i uporządkowanie przechowywanie obuwia. Jednakże niezależnie od tego, gdzie konsola zostanie umieszczona, może sprawdzać się po prostu jako niewielki stolik na różnorakie dekoracje dowolnego wnętrza.

Tradycja i nowoczesność

Skoro omawiane meble w pierwszym odruchu mogą kojarzyć się z przeszłością, czy oznacza to, że ich wygląd nie zmienił się? Oczywiście tak nie jest, chociaż sympatycy estetyki retro nie powinni czuć się rozczarowani. Toaletki i konsole często niezmiennie są stylizowane na te z dawnych czasów, pełne zdobień i fantazyjnych kształtów. Nierzadko takie typy umeblowania występują w kolorze złotym, by podkreślić ich arystokratyczne konotacje. Tym niemniej równie liczne są meble nowoczesne, dostosowane do potrzeb współczesnych klientów. Te okazują się wyraźnie oszczędniejsze w projekcie, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się konsole i toaletki białe. Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, nieodłącznym dodatkiem pozostaje lustro, czy to stawiane na blacie, czy montowane na ścianie tuż ponad meblem. Co ciekawe, istnieje też wiele toaletek posiadających lustrzaną powierzchnię, co dodaje im poręczności.

Konsole i toaletki pozostają jednym z najciekawszych elementów wyposażenia wnętrz. Cechuje je funkcjonalność, a także szczególna estetyka, której próżno szukać w innych typach umeblowania. Chociaż kojarzą się z przeszłością, współcześnie występują w najróżniejszych wariacjach, dzięki czemu mogą doskonale prezentować się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wraz z innymi dodatkami jak lustra czy niewielkie dekoracje stanowią wartościowe, a zarazem praktyczne uzupełnienie dowolnego wnętrza.