Jak ważny jest wybór oświetlenia do domu?

Co przesądza o tym, że możemy nazwać mieszkanie przytulnym? Kolorystyka, dobór mebli, nawet zaprojektowanie poszczególnych pomieszczeń odgrywają ważną rolę. Duże znaczenie ma również oświetlenie domu, zarówno pod względem ciepła i barwy światła, jak i wyboru samych lamp. Niezależnie od tego, czy stawiamy na lampy podłogowe, wiszące na ścianach, sufitowe czy stolikowe, ich wybór będzie miał znaczący wpływ na atmosferę panującą w mieszkaniu.

Zalety lamp podłogowych

Z pozoru może wydawać się, że oświetlenie wiszące na ścianach lub z sufitu ma zdecydowaną przewagę nad lampami stojącymi. W końcu nie zajmuje praktycznie w ogóle miejsca w mieszkaniu, a przy tym nie zwraca na siebie zbyt dużej uwagi. Z drugiej jednak strony, co jeśli któregoś dnia zapragniemy zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła? Albo gdy zechcemy zupełnie odmienić styl mieszkania? Lampy stojące okazują się doskonałym rozwiązaniem tych kwestii. Są bardzo łatwe w czyszczeniu, a przy tym nie ma żadnego problemu z ich przenoszeniem i instalacją, która nie wymaga żadnych dodatkowych przedsięwzięć. Na dodatek oświetlenie podłogowe zwykle stanowi wyrazistą dekorację całego wystroju wnętrza. Są one bowiem stylowe i zwracające na siebie uwagę; występują też w najróżniejszych wzorach, począwszy od zaprojektowania podstawy, na designie abażuru skończywszy. Wiele lamp podłogowych ma także możliwość regulacji wysokości, dlatego mogą spełniać różnorodne funkcje, oświetlając czytaną na kanapie książkę albo będąc głównym źródłem światła w salonie.

zobacz lampę w sklepie

Lampy sufitowe — bogactwo wzorów

Wyjątkową różnorodność można znaleźć zwłaszcza wśród oświetlenia wiszącego. Jeśli bowiem wolimy zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu, możemy zdecydować się na umieszczenie lamp właśnie na suficie. Nawet najbardziej wymagające osoby nie powinny mieć powodów do narzekania. Stawiając na minimalizm, dobrym wyborem będą lampy utrzymane w nowoczesnej stylistyce, wykonane przede wszystkim z metalu. Inny rodzaj kameralności reprezentuje zaś oświetlenie stylizowane na pojedynczą żarówkę zwisającą z sufitu. To zdecydowanie bardziej nietypowe rozwiązanie, ale takich jest o wiele więcej, jak choćby lampy zaprojektowane tak, by przypominały oświetlenie gazowe z dziewiętnastego wieku. Jeśli chcemy jednak połączyć tradycyjność z wyrafinowaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w wielki, kryształowy żyrandol, który nie raz dane nam było oglądać w filmach kostiumowych. Ale bez obaw — dla kochających umiar jest również mnóstwo rozwiązań pośrednich, stylowych, ale nie ekstrawaganckich.

zobacz lampę w sklepie

W mniejszej skali, czyli oświetlenie stolikowe

Nie wystarczy jednak kupić lamp stojących czy zainstalować designerskich żyrandoli, by zapewnić mieszkaniu odpowiednią atmosferę i poczuć się w nim prawdziwie komfortowo. Bardzo ważny jest też dobór lamp stolikowych. Te okazują się, można by rzec, najbardziej intymne. Są jednocześnie znacznie mniejsze od swoich podłogowych i wiszących odpowiedników, dlatego doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wszelkiego rodzaju. Oczywiście, najpowszechniej stosuje się je w sypialniach, bo dostarczają idealną ilość światła, a przy tym nie wymagają dużej przestrzeni. To właśnie lampom stołowym zwykle poświęca się najwięcej czasu przy kupnie. Ze wszystkich rodzajów oświetlenia to one stanowią najbardziej rzucający się w oczy element dekoracyjny, dlatego tak ważne jest dokonanie wyboru zgodnego z naszymi preferencjami. I znów, dla osób ceniących sobie styl i oryginalność odpowiednie będą nieco bardziej fantazyjne wzory, natomiast tych, którzy stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i swoisty chłód powinny zadowolić proste, oszczędnie zaprojektowane lampy stolikowe.

zobacz lampę w sklepie

Wybór oświetlenia do domu nie jest tak banalną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Zależy od nich nie tylko to, ile światła będzie obecne w mieszkaniu, lecz także jak będziemy się w nim czuć i jak będzie się ono prezentowało. Lampy podłogowe i stolikowe najbardziej zwracają uwagę i to w ich przypadku estetyka najmocniej zyskuje na znaczeniu, ale również oświetlenie sufitowe musi być dobrane pod kątem panującego w domu stylu i naszych oczekiwań.