Wybór stołu i krzeseł do naszej jadalni

W wielu mieszkaniach jadalnia pełni bardzo ważną funkcję. Oczywiście nie chodzi tylko o same posiłki i radość, jaką wielu z nas daje jedzenie. To również jedno z najbardziej towarzyskich miejsc w całym domu, gdzie cała rodzina może spotkać się, spędzić wspólnie czas i porozmawiać. Często to właśnie tutaj przyjmujemy naszych gości, których lubimy przywitać jakąś wykwintną potrawą albo wręcz przeciwnie, po prostu ciepłą herbatą. Dlatego wybór stołów i krzeseł do jadalni jest sprawą ważniejszą niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Kupując takie meble, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Stoły do jadalni

Centralnym punktem całego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest ono osobne, czy na przykład połączone z salonem, pozostaje stół. To właśnie przy nim dzieje się wszystko, co w jadalni najważniejsze. Ważne zatem, by odpowiednio dobrać go przede wszystkim do warunków panujących w naszym domu. Jeżeli mamy niewiele miejsca i nie możemy pozwolić sobie na wielki mebel, będziemy raczej szukać czegoś małego, kompaktowego. W takiej sytuacji dobrym wyborem może okazać się na przykład stół okrągły, który dobrze wpasuje się w wystrój kameralnej jadalni. Oczywiście blaty w innych kształtach także mogą w takim miejscu doskonale wyglądać — wszystko jest kwestią gustu. Natomiast jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią albo zamierzamy przyjmować w naszym domu wielu gości, lepszym wyjściem będzie większy stół, przy którym może usiąść więcej osób. Takie najczęściej dobrze sprawdzają się na środku jadalni, wyeksponowane i zachęcające. Ale co zrobić, jeśli lubimy towarzystwo, ale mamy mało miejsca w mieszkaniu? Wówczas można pójść na wygodny kompromis i zdecydować się na stół rozkładany. W ten sposób zaoszczędzimy przestrzeń, a przy okazji nie pozbawimy się możliwości ugoszczenia licznej grupy znajomych.

zobacz stół w sklepie

Jak dobrać krzesła

Sam stół jednak bardzo dużo traci ze swojego uroku, jeśli nie można przy nim usiąść. Dlatego równie ważną decyzją, którą trzeba podjąć przy zakupie jest wybór krzeseł. Można do tego podejść na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście dobranie ich do stołu, czy to kolorystycznie, czy pod względem wzoru. Wtedy całość będzie się doskonale komponować, a ponadto stworzy w naszej jadalni poczucie harmonii. Nie musi to być nic trudnego, bo stoły i krzesła często sprzedawane są w komplecie jako zestaw. Drugi wariant zakłada zaś coś zupełnie przeciwnego — przełamanie harmonii i postawienie na dynamikę. W takiej sytuacji krzesła będą różnić się od stołu, sprawiając, że pomieszczenie zyska nietuzinkową estetykę. Równie ważną, jeśli nie ważniejszą kwestią od projektu jest coś znacznie bardziej prozaicznego. Miejsca do siedzenia powinny być przede wszystkim wygodne, zarówno ich oparcie, jak i siedzisko. Jeżeli nasza jadalnia jest dla domowników miejscem towarzyskich rozmów, warto mieć to na uwadze i zdecydować się na meble tapicerowane, a przy tym przestronne, w których będzie można przesiedzieć dużo czasu. Czasem jednak nie przebywamy w niej zbyt długo — wtedy lepszym rozwiązaniem okażą się prostsze krzesła lub taborety z tworzywa sztucznego.

zobacz krzesła w sklepie

Styl mebli

Skoro mowa już o stylu, to każde pomieszczenie można urządzić na wiele sposobów i podobnie jak w przypadku samych mebli, będzie ono albo pasować do wystroju całego mieszkania, albo się od niego wyraźnie odróżniać. Kupując stoły i krzesła do jadalni, warto jednak postawić na jednolitą estetykę. Jeśli preferujemy styl nowoczesny, można zdecydować się na wyposażenie wykonane głównie z metalu i plastiku, utrzymane w monochromatycznych, stonowanych barwach. Niemniej modny od nowoczesnego jest styl rustykalny, zyskujący na popularności. Jest to przeciwieństwo tego pierwszego, stawiające na stoły i krzesła drewniane, kojarzące się z bezpieczeństwem i rodzinnym ciepłem. A dla niezdecydowanych ponownie istnieje możliwość kompromisu, tym razem w postaci estetyki industrialnej, która niejako łączy skandynawski chłód z tradycyjną swojskością.

Wybór stołów i krzeseł do jadalni jest ogromny, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający klienci znajdą coś dla siebie. Ważne tylko, by dostosować meble nie tylko do własnych potrzeb i poczucia estetyki, ale również mieć na względzie pozostałych domowników oraz ewentualnych gości, których będziemy przyjmować. Powinniśmy zadbać zarówno o wybór pasującego nam stylu, jak i komfort innych osób. A także nas samych, bo nawet przy najpiękniejszym stole, na najbardziej modnym krześle nie będziemy chcieli spędzać dłuższej chwili, jeśli będą one niewygodne w użyciu.