Jakie meble powinny znaleźć się w sypialni?

Sypialnia nieodłącznie kojarzy się z wygodą oraz prywatnością. To najbardziej intymne z pomieszczeń, w którym każdy z nas zaczyna i kończy swój dzień, udając się na zasłużony odpoczynek. Z tego względu niezwykle ważne jest, by sypialnię urządzić w sposób, który pozwoli nam poczuć się w niej jak najbardziej swobodnie i komfortowo. A to w dużej mierze zależy od wyboru konkretnych mebli, które będą jednocześnie funkcjonalne i trafiające w nasze gusta. Jakie wyposażenie powinno zatem znaleźć się w naszej sypialni, żebyśmy w pełni czuli się w niej jak w domu?

Najważniejsze jest odpowiednie łóżko

Łóżko to fundamentalny element każdej sypialni — w końcu bez niego jest ona po prostu zwykłym pokojem. To również bodaj najważniejszy mebel w całym domu, bo to właśnie do łóżka, najczęściej wieczorem, kładziemy się, by się zasnąć, wypocząć i nie tylko. Zależnie od naszych potrzeb możemy je wybrać na wiele sposobów, a wśród kryteriów są choćby:

  • rozmiar,

  • sposób zaprojektowania,

  • materiał wykonania,

  • kolorystyka.

Dla wielu klientów w pierwszym odruchu najważniejszy będzie wygląd łóżka i jego wykonanie. Popularnością cieszą się na przykład metalowe oraz drewniane, zależnie od preferowanego przez klienta stylu; wyłącznie od tego ostatniego zależy też barwa mebla. Istotniejsza od względów estetycznych jest jednak funkcjonalność. Nasze łóżko musi być przede wszystkim wygodne — to najważniejsza ze wszystkich jego cech. Obejmuje ona między innymi takie czynniki jak miękkość materaca, obecność pojemnika na pościel czy wymiary. Możemy bowiem zdecydować się na łoże dwuosobowe lub pojedyncze, a jedne i drugie i tak występują w różnych rozmiarach. Coraz powszechniejsze stają się łóżka kontynentalne, które łączą wiele pożądanych przez klientów cech. Są tapicerowane, bardzo wygodne, a przy tym stylowo zaprojektowane. Łatwo je rozpoznać — zwykle stoją na nóżkach, a powierzchnia do spania znajduje się stosunkowo wysoko nad ziemią.

zobacz łóżko w sklepie

Stoliki nocne przy łóżku

Na łóżku nie kończy się jednak urządzanie sypialni. Często równie nieodłącznym elementem wystroju okazuje się stolik nocny. Jest to bardzo wygodny mebel, bo dzięki niemu mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty wprost z łóżka. Szafki nocne projektowane są w najróżniejszych stylach, począwszy od nowoczesnych, oszczędnie zaprojektowanych, kończąc na tradycyjnie drewnianych, z licznymi szufladami. Taki stolik to idealne miejsce na postawienie lampki, która poświeci nam tuż przed położeniem się spać, na przykład podczas wieczornej lektury. Na szafce możemy również zostawić na noc okulary lub postawić budzik, który nieubłaganie będzie wyrywał nas ze snu i naszej przytulnej sypialni.

zobacz stolik nocny w sklepie

Szafy i komody, czyli gdzie trzymać wszystkie rzeczy

My jednak pozostańmy w niej jeszcze chwilę. Stolik nocny pozwoli nam na przechowywanie najpotrzebniejszych drobiazgów, ale sypialnia to także pomieszczenie, w którym wielu z nas dokonuje codziennego przeglądu garderoby. Ważnym meblem są więc szafy i wszelkiego rodzaju komody. Podobnie jak łóżka i stoliki, także one projektowane są w różnorodnych wzorach, aczkolwiek w tym przypadku kluczową kwestią pozostaje pojemność — im większa szafa, tym więcej naszych ubrań się w niej zmieści. Wiele z nich posiada nie tylko przestrzeń na wieszaki, ale też półki, na których można położyć mniejsze elementy naszej garderoby. Meble tego rodzaju często zajmują sporo miejsca, dlatego szczególnie popularne są szafy przesuwne, które są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż te z zawiasami. Ponadto ich drzwi zazwyczaj wyposażone są w lustra, które znacząco ułatwiają codzienny wybór stroju. Natomiast komody są wyraźnie mniejsze, ale w ich szufladach znajdzie się mnóstwo miejsca choćby na bieliznę, kosmetyki czy inne sypialniane drobiazgi.

zobacz szafkę nocną w sklepie

Oczywiście to, czy w sypialni będziemy czuć się naturalnie i bezpiecznie zależy też od wielu innych spraw, ale odpowiedni dobór mebli ma fundamentalne znaczenie. Zarówno łóżko, stolik nocny, jak i szafy oraz komody muszą cieszyć oko, a także odpowiadać naszym oczekiwaniom. Wygoda, funkcjonalność i satysfakcja — to kluczowe kwestie, które koniecznie trzeba brać pod uwagę przy doborze mebli do sypialni.