Stół do jadalni – jak wybrać najlepiej do twojego wnętrza?

Stół w jadalni często pełni funkcję najważniejszych rodzinnych spotkań. Przy nim przyjmujemy gości i jemy nasze ulubione posiłki, dlatego warto zadbać o każdy szczegół, tak abyśmy czuli się komfortowo.

Jeżeli nasze życie rodzinne i towarzyskie koncentruje się na kuchni, pomyślmy o takim stole właśnie w tym pomieszczeniu. Jeżeli mamy małą kuchnię ustawmy stół przy ścianie, tak aby zajmował jak najmniej miejsca. Pamiętajmy, że przestrzeń odpowiednia aby przy nim siedzieć to około 80 cm od krawędzi, przy których będziemy siedzieć.

Natomiast w przypadku, gdy kuchnia jest otwarta na salon, jadalnię możemy urządzić na granicy tych dwóch wnętrz. W ten sposób w naturalny sposób oddzielimy ta przestrzeń, ale tym samym będziemy w stanie utrzymać kontakt wzrokowy z domownikami bądź gośćmi. To też dobry sposób na zasłonienie nieporządku w kuchni podczas gotowania.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Najbardziej popularnym i najbardziej odpowiednim jest oczywiście stół okrągły, jego powierzchnię możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wymaga on jednak sporej ilości miejsca, jednak optycznie wygląda lepiej w porównaniu do stołu z ostrymi krawędziami. Taki stół dobrze reprezentuje się na środku pomieszczenia. Dużym plusem jest również, to że pomieści dużą liczbę osób. Stół prostokątny jest łatwiejszy w ustawieniu. Można go umieścić przy ścianie, w narożniku, czy też na środku i zawsze będzie dobrze wyglądał. Jednak ciężej obchodzić go naokoło.

Jak dobrać odpowiedni materiał do stołu w jadalni?

Najbardziej uniwersalnym materiałem na wykonanie stołu w jadalni jest oczywiście drewno. Możemy mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody, a widok tego oryginalnego materiału cieszy oko. Osoby lubiące eksperymentować mogą wybrać nietypowe połączenia drewna z innymi elementami na przykład ze szkłem czy też plastikiem. Mogą w ten sposób powstać ciekawe wizualnie meble. Wprowadzi to powiew świeżości do naszego wnętrza.

Jakie krzesła dobrać do stołu w jadalni?

W zależności od stylu stołu jadalnianego dobierzemy inny styl krzesła. W loftowych wnętrzach w których podstawą są elementy betonowe, stalowe czy ceglane, dobrze będą pasowały krzesła w odcieniach szarości, czerni i ciemnego brązu.

Do drewnianego masywnego stołu możemy dobrać zarówno masywne drewniane krzesła jak i te metalowe w industrialnym stylu. Do takiego mebla idealnie będą pasowały obicia tkaninowe bądź też ekoskóry.

Do jasnych wnętrz w stylu skandynawskim wybierzmy krzesła drewniane lub z tworzywa sztucznego, ale na pewno w jasnych odcieniach.

Eleganckie stoły jadalniane w stylu glamour wymagają specjalnej oprawy. Często już same w sobie są ozdobą wnętrza, dlatego trzeba zadbać aby krzesła również dorównywały tej aranżacji. Odpowiednim wyborem będą krzesła tapicerowane na przykład aksamitem.

Natomiast w przypadku gdy dusze mamy pełną pomysłów, a mieszkanie to zbieranina różnych stylów, nie musimy się ograniczać praktycznie niczym. Krzesła jak najbardziej mogą być nie do pary.

Przy wyborze odpowiedniego stołu do jadalni powinniśmy kierować się wieloma czynnikami. Przede wszystkim czy stół będzie stał w kuchni, salonie, czy tez będzie wspólną częścią pomieszczeń. Bardzo ważną decyzją jest wybór odpowiedniego kształtu. Najlepszym i najbardziej popularnym jest stół okrągły, jednak potrzeba na niego odpowiedniej ilości miejsca. Gdy już zadecydujemy o miejscu i kształcie stołu wybierzmy odpowiedni dla niego styl oraz pomyślmy o odpowiednim doborze krzeseł.