Oświetlenie — porady

Światłocień to bardzo istotny element kompozycji w malarstwie. Dzięki takiemu zabiegowi obraz nabiera realizmu i wywiera ogromne wrażenie. Bardzo podobnie jest w przypadku aranżacji wnętrz. Nawet najpiękniejsze meble mogą wyglądać jeszcze lepiej, jeśli zostaną dobrze oświetlone. Dziś zajmiemy się oświetleniem mieszkania. Jak tego dokonać?

Oświetlenie podstawowe

lampy stojące

Bardzo istotną kwestią jest to, by oświetlenie rozdzielić na oddzielnie włączane, ale uzupełniające się obwody. Pierwszy z nich to oświetlenie podstawowe. Najczęściej tę rolę pełni centralna lampa, która rozświetla miękkim światłem całe mieszkanie. W przypadku gdy posiadamy większe mieszkanie dobrym pomysłem będzie zainstalowanie kilku takich lamp, gdyż to właśnie w tym pomieszczeniu zajmujemy się mieszaniem składników, czy też używaniem niebezpiecznych narzędzi. Innym typem lampy, który możemy wybrać są lampy stojące, one także doskonale potrafią wkomponować się w wystrój mieszkania.

Oświetlenie punktowe

Posiadając odpowiednio dobrane oświetlenie podstawowe, możemy przejść do kolejnego kroku, którym to jest doświetlanie. Główna lampa nie zapewni nam bowiem dobrej widoczności podczas prac np na kuchennym blacie. W takim przypadku potrzebne jest oświetlenie montowane punktowo, najczęściej pod szafkami lub w formie kinkietu. Światło skupione w jednym punkcie pomaga przy wykonywaniu czynności takich jak krojenie, smażenie, gotowanie, czyli takich, do których potrzebna jest nam idealna widoczność. Światło centralne, które w tym momencie prawdopodobnie znajduje się za naszymi plecami, rzuca cień, dlatego też oświetlenie punktowe jest bardzo ważneOświetlenie dekoracyjne

Następnym rodzajem światła, któremu należy poświęcić uwagę, to światło dekoracyjne. Jest ono istotne zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy salon połączony z kuchnią. W takim przypadku możemy zdecydować się na panel z diodami LED. Nie może to być główne oświetlenie, ale bardzo dobrze się sprawdza podczas oglądania telewizji w części salonowej, podczas spotkań z przyjaciółmi lub też w czasie kolacji przy świecach. Diody prezentują się nowocześnie, dając delikatne podświetlenie. Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów lamp dekoracyjnych co widać na fotografii poniżej.

lampa dekoracyjna

Dzięki różnym typom światła, Twoje mieszkanie, nawet jeśli pozbawione okien, stanie się jasne i odpowiednio doświetlone. To ważne z punktu widzenia całej rodziny, w końcu właśnie w mieszkaniu spędzamy zwłaszcza wolny czas, wspólnie jedząc posiłki, pijąc herbatę czy gotując. Weź pod uwagę powyższe rady i już dzisiaj przemyśl źródła światła w swoim mieszkaniu.